Gdy słyszy się ‘’czarcie żebro’’ nie każdy wie, że oficjalna nazwa tego ziela to ostrożeń. Od lat wykorzystywano go nie tylko do celów leczniczych, ale również magicznych, gdyż uważano, że ma on cudowną moc. Jest nie tylko piękną i pokaźną rośliną, niezwykle popularną w Polsce, ale przede wszystkim posiada wiele właściwości leczniczych: odtruwające, żółciopędne i żółciotwórcze.
W Polsce najpopularniejszy jest warzywny ostrożeń, który rośnie przy lasach, na polanach, pastwiskach, w dolinach rzek czy na ugorach. Kąpiele w wywarze z tego zioła pomagają w wielu różnych chorobach, choć dawniej uważano, że jest to skuteczny sposób na odczynianie złych uroków. Dzisiaj mówi się raczej o poprawie metabolizmu oraz właściwościach antyseptycznych.
Ostrożeń ma działanie silnie odtruwające i wzmacniające organizm. Może być wykorzystywany w chorobach nerek, dzięki silnemu działaniu moczopędnemu. Wywary z ostrożnia są stosowane w przypadku chorób skórnych – trądziku, wysypki alergicznej czy uszkodzeniach naskórka. Może być także używany w przypadku łupieżu bądź wypadania włosów.
Choć niegdyś ostrożeń był rośliną magiczną, dziś nieco zapominamy o jego istnieniu. A szkoda, bo wszystkie jego właściwości nadal możemy, a nawet powinniśmy wykorzystywać.