Miłorząb dwuklapowy i jego właściwości

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) ma także swoją drugą nazwę, nazywany jest także miłorzębem japońskim. I choć nazwa mogłaby naprowadzać na trop iż to stamtąd pochodzi, jest to mylna teoria. Środowiskiem naturalnym tej rośliny są Chiny. W naturalnych warunkach, miłorzęby dwuklapowe występują tylko i wyłącznie w tym państwie, choć sytuacja ta wyglądała inaczej w przeszłości,gdyż można je było spotkać w innych częściach Azji, a także w Europie oraz Ameryce Północnej. Jako roślina ozdobna, jest ona uprawiana w wielu miejscach na świecie, w tym także w Polsce.

Miłorzęby to gatunek drzewa liściastego, dorastającego w naszym klimacie do około 35 metrów wysokości, w naturalnych warunkach mogą osiągać nawet powyżej 40 metrów. Szerokość pnia tego drzewa dochodzi natomiast do 450 centymetrów średnicy. Ich główną ozdobą są dekoracyjne, bardzo ciekawie wyglądające liście, które występują w kształcie wachlarzy. Roślina ta jest odporna zarówno na suszę jak i mróz. Zasolenie gleby oraz zanieczyszczenie powietrza także nie stanowi dla nich problemu, stąd też są polecane do hodowania w warunkach miejskich. Stąd tez można je spotkać między innymi w parkach czy też zieleńcach.

Jest to także roślina która ma zastosowanie w medycynie. Wyciąg z liści miłorzębu ma zastosowanie w wielu lekach oraz suplementach diety. Ekstrakt z liści wzmacnia naczynia krwionośne oraz poprawia ukrwienie mózgu, czego efektem jest zdecydowanie lepsza koncentracja oraz pamięć. Roślina ta wykorzystywana jest także w środkach na opóźniających starzenie się. Na daną chwilę, nie odkryto jeszcze wszystkich właściwości tego drzewa, gdyż badania cały czas trwają.