Rodzaje wkładek ortopedycznych

Wkładki spełniają wiele istotnych funkcji. Przede wszystkim korygują ustawienie stóp, ale nie tylko. Dobrze dobra wkładki skutecznie wpływają także na prawidłowe funkcjonowanie kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Ważne jest zatem, aby zostały dobrze dobrane. Dlatego warto jest wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów wkładek.

Wkładki na płaskostopie


Jak można się domyśleć zadaniem tych wkładek do butów jest poprawa komfortu poruszania się u osób cierpiących na płaskostopie. Pełnią one rolę profilaktyczną. Mogą być stosowane zarówno w przypadku płaskostopia podłużnego, poprzecznego, jak i podłużno – poprzecznego.

Wkładki niepełne


Są to wkładki ortopedyczne niepełne ponieważ ich długość to 3/4 stopy. Ich celem jest podparcie łuków stopy. Jednak jak w przypadku wkładek na płaskostopie nie korygują one ustawienia stopy. Wkładki te najczęściej stosują osoby cierpiące na ostrogę piętową.

Wkładki indywidualne


Wkładki do butów wykonywane są także na indywidualne zamówienie. Przy ich produkcji bierze się pod uwagę konkretne schorzenie stóp. Tym samym zaspokajać mogą indywidualne potrzeby. Mogą np. unosić wewnętrzną krawędź stopy lub zewnętrzną. Wkładki na zamówienie wykonywane są także z różnych materiałów. Trzeba jednak wiedzieć, że wkładki te wymagają systematycznej korekty. Uzależnione jest to od postępów w leczeniu.

Wkładki odciążające


Podstawowym celem tych wkładek ortopedycznych jest zapewnienie komfortu oraz wygody. Dlatego wykonywane są z miękkich materiałów, np. z silikonu medycznego. Polecane są osobą borykającym się ze stanami zapalnymi rozcięgna podeszwowego.