Mieszadła magnetyczne to systemy laboratoryjne mające na celu umożliwienie mieszania bezdotykowego w sytuacji, kiedy niemożliwe jest mieszanie tradycyjne lub zwyczajnie po to, by przyspieszyć i ułatwić proces przeprowadzanego badania. Wyróżnia się układy elektromagnesów i magnesów trwałych.
Konstrukcja statyczna
Układ statyczny elektromagnesów, które są naprzemiennie włączane i wyłączane powoduje utworzenie się impulsów wprawiających metalowy pręcik umieszczony w badanym płynie w ruch rotacyjny. Działanie takiego układu przypomina mechanizm działania silników elektrycznych.
Mieszadło elektryczne napędzane układem statycznym jest zdecydowanie trwalsze i prostsze w konstrukcji niż mieszadło z magnesami trwałymi. Niestety nadaje się tylko podczas użycia stosunkowo niewielkich mieszadeł, a często też występują kłopoty z regulacją szybkości obrotów. Nie można ich też używać na stosowanych często w laboratoriach stolikach grzewczych, ponieważ impulsy z pola emitowanego przez stoli będą wpływały na i tak słabe już impulsy mieszadła opartego na statycznych elektromagnesach.
Tego rodzaju mieszadła stosowane są coraz rzadziej na dużą skalę. W użyciu jednak wciąż pozostają mikro mieszadła, które poprzez swoje rozmiary zdolne są jedynie do poruszania naprawdę niewielkim mieszadełkiem, przez co jednak są zdecydowanie chętnie używane na przykład w szkołach, podczas lekcyjnych eksperymentów lub podczas prób przed właściwie przeprowadzanym badaniem.
Mieszadło magnetyczne bez względu na rodzaj systemu rotacyjnego wykonane jest z metalu powleczonego polietylenem – zobacz więcej na stronie DanLab.pl.