Medycyna fizykalna i rehabilitacja, zwana także fizjoterapią, to dziedzina medycyny, której celem jest poprawa i przywrócenie zdolności funkcjonalnej i jakości życia osobom z upośledzeniem fizycznym lub niepełnosprawnością. Lekarz, który ukończył szkolenie w tej dziedzinie, może być określany jako lekarz – fizjoterapeuta. Fizjolodzy specjalizują się w przywracaniu optymalnej funkcji osobom z urazami mięśni, kości, więzadeł lub układu nerwowego.
Zalety rehabilitacji
W warunkach szpitalnych lekarze często leczą pacjentów po amputacji, urazie rdzenia kręgowego, udarze, urazowym uszkodzeniu mózgu i innych wyniszczających urazach. W leczeniu tych pacjentów lekarze prowadzą ćwiczenia rehabilitacyjne, które sprawiają, że pacjent może się poczuć o wiele lepiej. W warunkach ambulatoryjnych lekarze leczą również pacjentów z urazami mięśni i stawów, zespołami bólowymi, nie gojącymi się ranami i innymi stanami niepełnosprawnymi.
Przyrządy do ćwiczeń – jak z nich korzystać?
W pierwszej połowie XX wieku opracowano osobno dwie nieoficjalne specjalizacje, fizykoterapię i medycynę rehabilitacyjną, ale w praktyce obie są bardzo podobne. Frank H. Krusen był pionierem medycyny fizycznej, który kładł nacisk na stosowanie środków fizycznych, takich jak hydroterapia. Jego metody są stosowane do dziś, aczkolwiek ćwiczenia rehabilitacyjne są bardziej nowoczesne. Przyrządy do ćwiczeń w rehabilitacji pacjentów odgrywają naprawdę ogromną rolę. Muszą być one przystosowane do danego urazu, ponieważ w ten sposób pacjent może szybciej wyzdrowieć.