Kończyny dolne muszą w ciągu dnia wiele znieść. W końcu bez ich udziału nie da się zrobić prawie nic. Toteż gdy się je bardzo nadwyręży – pojawia się uczucie ciężkich nóg.
Dlaczego po dłuższym fizycznym wysiłku pojawia się u człowieka uczucie ciężkich nóg?
Nogi stają się ciężkie i obolałe po ekstremalnym wysiłku, ponieważ krew nie może swobodnie krążyć po kończynach, a w obrębie ich żył pojawia się zastój. Dzieje się tak, ponieważ podczas wysiłku naczynia krwionośne się rozszerzają, a pompa mięśniowa pracuje wydajniej. Gdy intensywny ruch ustaje, naczynia krwionośne nie obkurczają się, ale pompa mięśniowa przestaje natychmiast pracować. Wskutek tego pojawia się ból i ociężałość nóg.
Kiedy jeszcze bolą nogi?
Po pierwsze, gdy ma się chore serce, pojawiają się problemy z krążeniem, a to objawia bólem nóg. Żylaki i zakrzepica również zaczynają się od uczucia ciężkich nóg, dlatego nie wolno tej z pozoru błahej dolegliwości ignorować. Ciąża to także stan, w którym obrzęk i ciężkość nóg to codzienność, lecz nie ma się czemu dziwić, bo to przecież efekt podwójnego obciążenia organizmu.
Sposoby na ciężkie nogi
Większość ludzi posiłkuje się tabletkami i maściami, by pozbyć się uczucia ciężkich nóg. Nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż są one łatwo dostępne i w miarę szybko usuwają problem. Na ciężkie nogi pomaga też leżenie z kończynami dolnymi uniesionymi ku górze. Zapewne dlatego, że w ten sposób poprawia się krążenie obwodowe żył, a nogi mają wreszcie okazję, żeby odpocząć.