Badania laboratoryjne kojarzone są głównie z medycyną, jednak przeprowadzane analizy są ważnym elementem, obecnym także w innych dziedzinach życia.
KOMU SŁUŻĄ BADANIA LABORATORYJNE
Badania materiału mikrobiologicznego prowadzone są na terenach zakładów produkcyjnych, laboratoriach chemii organicznej oraz nieorganicznej. Są powszechne w zakładach biotechnologicznych i przemysłowych. Wszystkie przeprowadzone tam badania mają wpływ na jakość naszego zdrowia i życia.
UNIWERSALNY SPRZĘT i JEGO ZASTOSOWANIE
Każde laboratorium wyposażone jest w podstawowy sprzęt, umożliwiający uzyskanie jak najdokładniejszych wyników analiz. Jednym z takich elementów jest cieplarka laboratoryjna. Do jej podstawowych zastosowań należą:
*inkubacja próbek do analiz mikrobiologicznych, polegająca na wygrzewaniu próbki w celu wyhodowania konkretnych drobnoustrojów; proces ten wykorzystywany jest na przykład jako środek określenia jakości żywności
*ustalenie odporności badanych materiałów na działanie podwyższonych temperatur, co zazwyczaj wiąże się z podgrzewaniem analizowanej próbki, a następnie nagłym jej ostudzeniu
*badanie wpływu wzrostu temperatur na zachowanie czy zmiany właściwości środków farmakologicznych, co służy wykluczeniu ryzyka wprowadzenia do sprzedaży potencjalnie niebezpiecznych substancji.
RODZAJ BADAŃ a TYP CIEPLARKI
Na rynku dostępne są cieplarki, które poza podstawową funkcją ogrzewania mają na przykład możliwość chłodzenia próbek. Zależnie od rodzaju przeprowadzanych badań w laboratoriach stosuje się odpowiednio dobrany sprzęt, co ma znaczący wpływ na uzyskane rezultaty i ich wiarygodność.