Hemoroidy czyli żylaki odbytu stanowi schorzenie z którym boryka się coraz więcej osób, niezależnie od wieku. Jest to dolegliwość bolesna, powodująca dyskomfort a w nieleczonych przypadkach prowadząca do ciężkich schorzeń i problemów zdrowotnych np. stanów zapalnych odbytu. Jednym z najczęstszych objawów istnienia guzków krwawniczych jest dyskomfort podczas oddawania stolca oraz przebywania w pozycji siedzącej, krwawienie oraz uporczywe swędzenie. Istnieje wiele sposobów na leczenie hemoroidów wśród których najpopularniejszym jest korzystanie z czopków na hemoroidy.
Czopki na hemoroidy – skład i działanie
Czopki stosowane doodbytniczo w miejscowym leczeniu hemoroidów w większości przypadków posiadają substancje których zadaniem jest uszczelnienie naczyń krwionośnych oraz działanie przeciwzapalne. W ich skład wchodzi także często lidokaina lub benzokaina których zadaniem jest miejscowe znieczulenie źródła dyskomfortu.
Czopki na hemoroidy stosuje się doodbytniczo. Przed ich aplikacją należy odpowiednio zadbać o higienę odbytu oraz rąk. Nie ma konieczności wypróżniania się wcześniej czy dokonywania lewatywy. Po wyjęciu czopka z zabezpieczenia aplikację należy wykonać delikatnie, najlepiej uginając jedna z nóg. W ciągu najbliższej godziny po aplikacji nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów.
Substancje zawarte w czopkach skutecznie zmniejszają dolegliwości bólowe oraz świąd, poprzez rozkurczenie naczyń krwionośnych oraz sprawiają że błona śluzowa odbytu staje się bardziej elastyczna. Z tego rozwiązania nie powinny korzystać osoby które borykają się z niedrożnością oraz zapaleniem jamy brzusznej a także Ci którzy posiadają nadwrażliwość na składniki leku.