Palenie papierosów to jeden z najgorszych nałogów, jaki może nas spotkać. Papierosy mają nieprzyjemny zapach, są drogie i bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Mimo że większość uzależnionych osób zdaje sobie z tego sprawę, to i tak trudno im rzucić. Jak sobie pomóc w tym procesie?
Zrozumienie nawyków
Bardzo ważne w procesie rzucania palenia papierosów jest zrozumienie, kiedy i dlaczego palimy. Wiele osób nie wyobraża sobie porannej kawy bez papierosa, inni palą, żeby „zabić czas,” a jeszcze inni, kiedy się stresują czy przy okazji spotkań towarzyskich.
Zauważenie, kiedy sięgamy po papierosa to już połowa sukcesu, bo wtedy musimy jedynie „odczarować” te rytuały. Jeśli paliliśmy z nudy, to warto znaleźć sobie jakieś zajęcie, a więc nawet ciekawą grę na telefonie czy aplikacje, która odciągnie naszą uwagę, gdy pojawi się chęć palenia z nudy. Jeśli paliliśmy do porannej kawy, to warto zmienić kawę na inną i np. poczytać gazetę. Jeśli paliliśmy na imprezie, to spróbujmy po prostu nie wychodzić na balkon, ponieważ to tam zwykle się pali, a jeśli jest to reakcja na stres, to znajdźmy coś innego, co rozproszy naszą uwagę.
Przy rzucaniu palenia, równie ważny jest bezpośredni komunikat do otoczenia „nie palę,” żeby nikt nie kusił nas papierosem na imprezie, czy w innym miejscu.
Leki pomagające rzucić palenie
Jeśli nie mamy dość silnej woli, żeby powiedzieć konsekwentne „nie palę i kropka,” to możemy skorzystać z szeregu leków, które mogą nam pomóc. Najpopularniejsze są plastry nicorette, ponieważ dostarczają do organizmu mniejsze ilości nikotyny, bez konieczności palenia. Obok plastrów nicorette popularne są gumy do żucia, czy tabletki z cytyzyną.