Alergie i suche oczy to dwa powszechne problemy z oczami. Oba są spowodowane brakiem wilgoci lub reakcją na substancje zawarte w powietrzu, wodzie lub kurzu. Krople do oczu łagodzą te objawy, nawilżając tkanki oka. Najczęściej stosuje się je na zaczerwienienia, rozmycia i podrażnienia oczu. Krople do oczu są także stosowane do złagodzenia dyskomfortu spowodowanego soczewkami kontaktowymi i alergiami. Stosowane rano lub przed snem pomagają utrzymać normalny poziom nawilżenia oczu przez cały dzień.
Jakie wyróżniamy rodzaje kropli do oczu?
Krople do oczu to roztwory medyczne stosowane w leczeniu różnych schorzeń związanych z oczami. Mogą być dostarczane do oczu za pomocą:
- zakraplacza,
- butelki z zakraplaczem,
- pompki rozpylającej
- lub w niektórych przypadkach za pomocą soczewki kontaktowej.
Istnieje wiele różnych rodzajów kropli do oczu. W zależności od rodzaju krople są stosowane na różne dolegliwości. Na przykład:
- krople do oczu nawilżające stosowane na suche oczy poprawiają samopoczucie oka i niwelują suchość,
- krople do oczu na alergie mogą pomóc złagodzić swędzenie i zaczerwienienie,
- krople do oczu na jaskrę mogą pomóc zmniejszyć ciśnienie w oku.
Na rynku jest dostępnych wiele różnych marek kropli do oczu. Niektóre marki produkują krople do oczu zawierające w swoim składzie więcej konserwantów inne mają mniej konserwantów. Najlepsze będą krople pozbawione całkowicie konserwantów.
Dlaczego warto stosować krople do oczu bez konserwantów?
Krople do oczu z konserwantami mogą podrażniać oczy i są ogólnie mniej przyjazne dla oczu. Krople do oczu bez konserwantów mają lepszy wpływ na oczy ponieważ nie powodują podrażnień. Konserwanty w kroplach do oczu mogą powodować komplikacje u osób, które przeszły operację zaćmy lub inne operacje oczu.
Dlaczego krople do oczu nawilżające jak i inne powinny być pozbawione konserwantów? Przede wszystkim ze względu na negatywny wpływ konserwantów na film łzowy. Niektóre z konserwantów zawartych w kroplach do oczu mogą doprowadzić do wysychania gałki ocznej – zamiast pomagać i skutecznie nawilżać oko.
Krople do oczu bez konserwantów zwane są powszechnie minimsami – opakowania, w których kupuje się takie krople są wyposażone w filtry wyjaławiające. Niektóre z kropli posiadają konserwanty zanikające – rozpuszczają się ona na zewnętrznej warstwie oka. Mimo wszystko działanie kropli z konserwantami zanikającymi również jest niekorzystne dla oka.
Osoby, które codziennie noszą soczewki kontaktowe powinny stosować krople do oczu nawilżające bez konserwantów. Wszelkie substancje konserwujące mogą mieć niekorzystny wpływ na soczewki i deformować ich właściwości fizykochemiczne.
Krople do oczu nawilżające dostępne w tym miejscu.