Leki na biegunkę – jakie będą skuteczne?

Biegunka to stan związany ze zwiększoną częstotliwością oddawania stolca, któremu towarzyszą osłabienie organizmu oraz bóle brzucha. Istnieje wiele specyfików do walki z tą dolegliwością. Podpowiadamy, co powinny zawierać leki na rozwolnienie.

Biegunka – jakie są jej przyczyny?

Do najczęstszych przyczyn rozwolnień należą zakażenia bakteryjne lub wirusowe. Nierzadko, jest też to wynik zatrucia wynikającego ze spożycia nieodpowiedniego pokarmu lub napoju. Może to być efekt działalności pasożyta lub reakcja na stres. Leki na biegunkę bez recepty mogą być konieczne po nadużyciu alkoholu lub przedawkowaniu magnezu. Ponadto, taka dolegliwość może towarzyszyć poważnych chorobom takim jak nadczynność tarczycy, zespół jelita nadwrażliwego lub zapalenie jelita grubego. Niezależnie od przyczyny podstawową zasadą podczas występowania biegunki jest spożywanie dużej ilości płynów (3 -5 litrów dziennie).

Leki przeciwbiegunkowe – co zawierają?

Tabletki na biegunkę powinny zawierać składniki bogate w elektrolity i wodę. Ich zażywanie umożliwia nawodnienie osłabionego organizmu. Przykładowo, mogą to być chlorek lub cytrynian sodu, glukoza oraz chlorek potasu. Według opinii wielu specjalistów najszybszy lek na biegunkę to węgiel aktywny. Jego główny zadaniem jest wspomaganie zabezpieczeń błony śluzowej przewodu pokarmowego. Dzięki temu umożliwia efektywne zatrzymanie tej dokuczliwej dolegliwości. Lek na biegunkę może też zawierać takie składniki jak:

  • talk – łagodzi stany zapalne układu pokarmowego i zmniejsza objętość rozwolnionej masy kałowej.
  • skrobia kukurydziana – tabletki na rozwolnienie z tym składnikiem pozwalają na szybsze pozbycie się tej niechcianej dolegliwości.
  • chlorowodorek loperamidu – sprawia, że konsystencja mas kałowych staje się bardziej zbita, a ich objętość mniejsza.
  • kora dębu – leki na biegunkę oparte na naturalnych składnikach mogą zawierać wyciąg z kory dębu, który stanowi skuteczną broń z rozwolnieniami wywoływanymi przez bakterie, wirusy oraz zatrucia pokarmowe.