Nasiona wiesiołka – właściwości i zastosowanie

Wiesiołek od wielu lat wykorzystywany jest w kosmetyce i farmakologii. W sklepach można dziś kupić liczne preparaty, zawierające wyciągi i oleje z tej rośliny. Co ciekawe, również same nasiona wiesiołka mają wiele cennych właściwości.

Jakie składniki znajdują się w nasionach wiesiołka?

Nasiona wiesiołka zawierają przede wszystkim duże ilości błonnika. Reguluje on procesy trawienia, zmniejsza uczucie głodu i zapobiega gwałtownym zmianom poziomu cukru we krwi. Innym ich składnikiem, cennym ze zdrowotnego punktu widzenia, jest kwas linolowy. Substancja ta ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania skóry oraz zdrowego wyglądu włosów i paznokci. 

Dla osób, stosujących dietę wegetariańską lub wegańską, nasiona wiesiołka (https://fitorsweet.pl/orzechy-pestki-i-nasiona/ziarna-pestki-i-nasiona/nasiona-wiesiolka), mogą stanowić cenne źródło białka. Zawarte w nich aminokwasy są przy tym dobrze przyswajalne, a niektóre z nich (konkretnie – metoina i cysteina) wspomagają usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.

Nasiona wiesiołka – zastosowanie

Nasiona wiesiołka mogą być spożywane zarówno w całości, jak i po zmieleniu. W tej ostatniej postaci są cennym dodatkiem do potraw i przekąsek – jogurtów, owsianek i musli. Mogą być również składnikiem domowych wypieków.

Trzeba jednak zauważyć, że nasiona wiesiołka są cenione nie przede wszystkim jako naturalny środek wspomagający leczenie wielu chorób. Stosuje się je między innymi w celu:

  • obniżenia poziomu cholesterolu we krwi;
  • usprawnienia działania układu hormonalnego (szczególnie u kobiet);
  • zwiększenia wydolności organizmu osób starszych.

Coraz częściej nasiona wiesiołka są również wykorzystywane w profilaktyce chorób o podłożu metabolicznym (na przykład cukrzycy) oraz jako środek wspomagający odchudzanie.