W przypadku laktacji bardzo ważne są pierwsze dwa tygodnie po porodzie. W tym czasie dochodzi do pobudzenia wydzielania pokarmu oraz pojawia się jego nawał. Najbardziej efektywnym i naturalnym sposobem na stymulację i utrzymanie laktacji jest przystawianie dziecka do piersi na jego żądanie.
Problemy z przystawianiem dziecka
Niestety skutecznie przystawianie dziecka do piersi oraz efektywne ssanie nie zawsze jest możliwe. W takiej sytuacji konieczne jest odciąganie pokarmu za pomocą laktatora. Powinno to się jednak odbywać zgodnie z określonymi zasadami. Brak ich przestrzegania może prowadzić do nadmiernej produkcji mleka lub powstawania bolesnych zastojów.
Technika prawidłowego odciągania mleka kobiecego
W pierwszym okresie po porodzie powinno się samodzielnie lub przy pomocy położnej ręcznie odciągać niewielkie ilości pokarmu. Następnie można stosować laktator elektryczny. W celu stymulacji laktacji powinien on być używany od ośmiu do dwunastu razy na dobę. Należy unikać długich przerw pomiędzy kolejnym odciąganiem. Z czasem może się ona wydłużyć maksymalnie do sześciu godzin w ciągu nocy. Tempo pracy laktatora powinno być dostosowane do indywidualnych preferencji, a sam proces nie powinien być bolesny. Nowoczesne laktatory posiadają dwa tryby pracy. Pierwszy z nich pobudza proces laktacji, drugi – efektywnie ściąga pokarm.
Czas pracy laktatora
Czas pojedynczej sesji odciągania pokarmu wynosi około trzydzieści minut. Aby można go było skrócić warto wybrać Lansinoh laktator elektryczny podwójny. W przypadku tego urządzenia okres zmniejszony jest o połowę. Lansinoh laktator elektryczny podwójny umożliwia bowiem efektywne ściąganie mleka kobiecego równocześnie z obu piersi.