Spektrometry są przeznaczone do przeprowadzania szybkiej analizy składu chemicznego materiału. Przyjrzyjmy się zaletom spektrometrów i zrozummy, na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie.
Czym jest spektrometr?
Spektrometr jest przyrządem pomiarowym. Mierzy długość fali i natężenie światła. Zwykle przelicza się w % ułamek masowy pierwiastków. Istnieją dwa rodzaje spektrometrów: przenośne (pistolety ręczne i mobilne „wózki” na kółkach) i stacjonarne.
Spektrometr jest przyrządem analitycznym opartym na gromadzeniu, przetwarzaniu i analizie widma promieniowania. Widmo uzyskuje się poprzez napromieniowanie próbki i rejestrację powstałej fluorescencji. Mierzona jest długość fali, częstotliwość fali i natężenie promieniowania.
Jak działają spektrometry fluorescencji rentgenowskiej i gdzie są używane?
Spektrometry działają według następującej zasady:
- Próbka, o której mowa, jest wzbudzana przez promieniowanie rentgenowskie.
- Wytworzone promieniowanie fluorescencyjne jest odbijane od kryształu analizującego i wykrywane przez detektor.
Kąt padania promieniowania zmienia się, odbijając w ten sposób różne widma, które również są naprzemiennie rejestrowane przez detektor.
Urządzenia te służą do określania zawartości różnych pierwiastków chemicznych w substancjach. Ich stan fizyczny nie ma znaczenia – eksperymenty można przeprowadzać z gazami, cieczami i ciałami stałymi. W ten sposób można określić obecność i zawartość procentową metali, w tym metali szlachetnych, wapnia, jodu, siarki, chloru, gleby, wody i minerałów.