Kompletowanie torby do szpitala porodowego sprawia, że wiele oczekujących matek spędza sen z powiek. Co zabrać do szpitala? Czego nie możesz przynieść? Czy Twoja lista zawiera wszystkie niezbędne rzeczy? Pytań i dylematów jest wiele. Jednak torba porodowa nie jest tak onieśmielająca, jak jest malowana. Oczywiście nie, kiedy czytasz przewodnik za nami.
Kiedy spakować torbę do szpitala?
Torby na wyprawkę dla szpitali można również zamówić z wyprzedzeniem. Każda z nas kobiet jest inna i ma inny harmonogram, ale uważamy, że warto wykonać tę czynność około 36. tygodnia ciąży. Wtedy mamy jeszcze sporo czasu na zakup niezbędnych przedmiotów, przepakowanie lub przearanżowanie. Niektóre osoby trafiają do szpitala w drugim trymestrze ciąży, biorąc pod uwagę różne nieprzewidziane okoliczności, które mogą wystąpić. Pakowanie się do szpitala to dla kobiet ważny rytuał przygotowujący do porodu, dlatego każda oczekująca mama czuje się najlepiej, gdy zaczyna się pakować.
Jakie elementy powinna zawierać torba porodowa?
Podczas pakowania do szpitala pojawiają się niepokojące elementy, które podnoszą komfort fizyczny i psychiczny przyszłej mamy. Ale aby zacząć od oficjalnej strony, pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód osobisty, dokumentację ciążową i aktualne wyniki testów, a także wszelkie leki, które regularnie przyjmujesz. Jeśli masz pytania dotyczące dokumentów, możesz skontaktować się ze szpitalem i upewnić się, że niczego nie brakuje. Dla przyszłej mamy idealny strój to taki, który sprawia, że czuje się dobrze i komfortowo. Najczęstszym wyborem do porodu są koszule z dłuższymi guzikami lub duże T-shirty. Pomocne są również szlafroki, swetry rozpinane lub bluzy oraz ciepłe skarpety. Po porodzie dostępne są specjalnie skrojone koszulki ułatwiające karmienie noworodka. Higiena w szpitalu położniczym nie jest kompletna bez kilku par bawełnianej bielizny – także przydatnej profesjonalnej bielizny poporodowej – a także przyborów toaletowych, artykułów higienicznych i niezbędnych kosmetyków i podkładów, o któych powiemy nieco więcej.
Podkłady higieniczne i podpaski poporodowe
Wyróżniamy chłonne podkłady higieniczne poporodowe dla kobiet w okresie połogu i po operacji ginekologicznej oraz podpaski, które chronią powierzchnię przed zabrudzeniem i są stosowane również podczas przewijania niemowląt. Podpaski mają kształt kwadratu lub prostokąta i występują w wielu różnych rozmiarach. Podpaski poporodowe są wykonane z miękkiej włókniny i zawierają specjalne podkładki pochłaniające wilgoć i neutralizujące zapachy. Wierzchnia warstwa wykonana jest z jedwabistej powłoki, która nie rozwarstwia się ani nie przykleja do skóry. Na spodzie znajduje się wodoodporna warstwa z dodatkową taśmą samoprzylepną, która utrzymuje wyściółkę na miejscu. Wkłady pochłaniające wilgoć zamieniają płyny w żele, zmniejszając ryzyko zamoczenia. Podpaski do wymiany i ochrony powierzchni wykonane są z wielu warstw. Na wierzchu warstwa miękkiej włókniny, pod spodem kilka warstw bibuły, a pod spodem wodoodporna folia.