test na helicobacter

Kiedy warto wykonać test na helicobacter pylori?

Szacuje się, że nawet 50% populacji może być zakażonych helicobater pyroli. Aby nie doszło do przedostania się baterii do organizmu należy zachowywać podstawowe zasady higieny. Najczęściej do zakażenia dochodzi już w dzieciństwie. Pierwsze objawy mogą jednak pojawić się dużo później. Jakie są symptomy zakażenia? Kiedy warto wykonać testy na bakterie helicobacter pylori?

Czym jest helicobater pyroli?

test na helicobacter

Helicobacter pyroli jest bakterią, która zasiedla ludzki żołądek. Jest odpowiedzialna za wiele chorób. Może doprowadzić między innymi do zapalenia żołądka, wrzodów, a nawet nowotworu. W wykryciu tej bakterii pomaga test na helicobacter pylori. Do najczęstszych objawów zakażenia helicobater pyroli należą:

  • bóle brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • zgaga i kwaśne odbijanie,
  • niestrawności,
  • biegunka,
  • zmniejszony apetyt lub jego brak,
  • stan podgorączkowy,
  • nagła utrata masy ciała.

Zdarza się, że zakażenie helicobater jest zupełnie bezobjawowe. Bateria może latami być obecna w organizmie, nie dając żadnych niepokojących objawów.

Kiedy należy wykonać testy na bakterie helicobacter pylori?

Test na helicobacter warto wykonać, jeżeli występują którekolwiek z objawów. Łatwo pomylić je z grypą żołądkową lub niestrawnością. Przez to często są bagatelizowane. Jeżeli jednak objawy nasilają się, warto sięgnąć po test na helicobacter pyroli. Wykluczy on lub potwierdzi zakażenie.

Gdzie wykonać test na helicobacter pylori?

Testy na bakterie helicobacter pylori są łatwo dostępne. Niemal każda apteka ma je w swojej ofercie. Do najpopularniejszych należą testy z kału i testy z krwi. Są one przeznaczone do użytku domowego. Jeżeli wynik okaże się dodatni, trzeba reagować. Nie można lekceważyć objawów zakażenia. Należy jak najszybciej udać się do lekarza. Ten zleci laboratoryjne testy na bakterie helicobacter pylori.

Rodzaje testów na helicobacter pylori

Test na helicobacter pylori wykonany w domu nie może być postawą do wdrożenia leczenia. Należy wykonać jeszcze testy zlecone przez lekarza. Mogą być wykonane z krwi. Oznacza się wtedy antygen helicobacter. Warto wykonać je również po zakończonym leczeniu. Są one wiarygodne.

Lekarz może zalecić również test oddechowy. Jest on mniej popularny, ale równie skuteczny. Możliwe jest również pobranie wycinka z błony śluzowej żołądka i wykonanie badania histopatologicznego. Ten rodzaj testu wykonuje się podczas gastroskopii. Jest to niestety metoda inwazyjna.

Test na helicobacter to dopiero początek leczenia. Mogą pomóc w diagnozie i prawidłowym wdrożeniu leków. Pomocna będzie też wizyta u gastrologa. Stwierdzi on, czy zakażenie bakterią nie doprowadziło już do poważnych zmian lub chorób w organizmie.