Lewatywa to zabieg polegający na wprowadzeniu do odbytu różnych płynów w celach terapeutycznych i diagnostycznych. Lewatywy mogą być oczyszczające, syfonowe, odżywcze, lecznicze i kroplowe. Wykonanie lewatywy w domu jest dość proste. Jak poprawnie wykonać lewatywę?
Lewatywy służą do oczyszczenia jelit i przygotowania do zabiegów medycznych. W zależności od zawartości i składu wprowadzanego płynu zabieg ten może być stosowany do różnych celów.
Rodzaje lewatyw domowych
Do wykonania zabiegu służy gruszka do lewatywy z miękką lub twardą końcówką oferowana tutaj lub specjalne naczynie zwane ubkiem Esmarcha. Do jelit wprowadza się przegotowaną lub destylowaną wodę. Temperatura płynu może wynosić od 12°C do 43-45°C w zależności od zastosowania.
W praktyce stosowane jest wiele rodzajów płynów do wykonania lewatywy. Wśród najpopularniejszych można wymienić:
- leki lub napar z ziół leczniczych
- lewatywy z mydłem lub gliceryną w celu zwiększenia perystaltyki jelit
- lewatywy roztworem soli lub siarczanu magnezu
- lewatywy olejowe na zaparcia.
Jak wykonać lewatywę w warunkach domowych?
Lewatywa to procedura stymulująca wypróżnienia. Jak zrobić lewatywę tak, aby wykorzystać zestaw do lewatywy w domu? Przed wykonaniem oczyszczania jelita grubego w domu należy skonsultować się z lekarzem na temat potrzeby stosowania tej metody i potencjalnych alternatyw. W czasie konsultacji specjalista powinien także doradzić skuteczne rozwiązania dotyczące lewatyw i bezpieczne sposoby ich podawania.
Lewatywa jest zabiegiem bezpiecznym, jeśli stosuje się odpowiedni roztwór i sterylny sprzęt. Roztwór do lewatywy zwykle składa się z czystej wody destylowanej zmieszanej z inną substancją czynną.
Aby wykonać lewatywę w domu, wykonaj następujące czynności:
- Przy zaparciach atonicznych ze spadkiem napięcia mięśniowego temperatura roztworu powinna wynosić około 12-20℃, przy zaparciach spastycznych od 37 do 38℃.
- Nasmaruj wlewnik do lewatywy wazeliną dla wygodniejszego włożenia.
- Połóż się na lewym boku na ręczniku z kolanami ugiętymi jak najwyżej w kierunku klatki piersiowej.
- Delikatnie włóż końcówkę około 6-7 cm do odbytu.
- Wprowadzaj powoli płyn do jelita.
- Po zakończeniu zabiegu pozostań w łóżku przez 5-10 minut. Po tym czasie opróżnij jelita w toalecie.
Nie używaj ponownie lewatywy bez uprzedniego oczyszczenia. Wykonaj lewatywę niezwykle ostrożnie, ponieważ istnieje ryzyko perforacji lub uszkodzenia jelita grubego. Nie używaj lewatywy do leczenia niczego innego niż zaparcia. Nie ma realnych dowodów na lansowane tezy, że lewatywa pomoże pozbyć się toksyn z organizmu lub schudnąć.