Preparaty ziołowe i roślinne powracają do łask. Nie mają działań ubocznych (prawidłowo używane), można je stosować przez długi okres czasu, są skuteczne. Często chronią przed koniecznością zabiegu chirurgicznego. Zawsze jednak ich działanie trzeba kontrolować badaniami lekarskimi.
Niezwykłe drzewo
Ginkgo Biloba to preparat uzyskiwany z niezwykłego drzewa o tej samej nazwie. W niezmienionej formie przetrwało 300 mln lat, skutecznie opierając się epoce lodowcowej, zmianom klimatycznym, zanieczyszczeniu środowiska, a nawet promieniowaniu jądrowemu (Hiroszima, Nagasaki). Tą niebywałą żywotność zawdzięcza ponad 60 substancjom bioaktywnym. To właśnie je wykorzystuje się w medycynie.
Najważniejsze znaczenie mają zawarte w liściach flawonoidy i terpeny zwalczające szkodliwe wolne rodniki. Ekstrakty miłorzębu japońskiego dodawane są do wielu leków:
- przeciwdziałających udarom,
- poprawiających krążenie,
- obniżających cholesterol i ciśnienie,
- poprawiających pamięć i koncentrację,
- leczących zaburzenia erekcji.
Ginkgo Biloba to także doskonały środek wykorzystywany w kosmetyce. Wyciągi dodawane są do kremów i balsamów stosowanych do pielęgnacji cery naczynkowej, zwalczania cellulitu. Miłorząb japoński poprawia mikrokrążenie skóry, dzięki temu opóźnia jej proces starzenia się.
Ginkgo Biloba to najlepiej przebadany klinicznie środek roślinny. Dzięki temu jest bezpieczny, a jego zastosowanie dokładnie poznane.