Na zaburzenia pamięci cierpi bardzo dużo ludzi. Najczęściej są to starcy, ale problem ten dotyczy także uczniów i studentów. Ci ostatni na zaburzenia pamięci uskarżają się w szczególności w czasie sesji egzaminacyjnej.
Co może pomóc nam w poprawieniu pamięci?
W aptece można nabyć syropy czy też tabletki na pamięć (sprawdź). Są one dostępne bez recepty.
Co takiego zawierają preparaty na pamięć?
Jedna grupa to medykamenty zawierające lecytynę. Lecytyna to naturalna substancja fosfolipidowa otrzymywana z soi. Bierze ona udział w budowie osłonek mielinowych komórek nerwowych, przez co ułatwia przesyłanie impulsu nerwowego z jednej komórki do drugiej
Druga grupa to tabletki na pamięć zawierające w swym składzie wyciąg z miłorzębu japońskiego.
Miłorząb japoński to roślina zawierająca około 60 aktywnych związków chemicznych. Ginkgo biloba, bo taka jest łacińska nazwa tej rośliny, usprawnia przede wszystkim krążenie mózgowe, przez co przyczynia się do poprawy zdolności koncentracji i zapamiętywania.
Niestety miłorząb japoński nie może być stosowany przez wszystkich. Przeciwwskazany jest on bowiem dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji, dla pacjentów zażywających leki przeciwdrgawkowe oraz z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Niektórzy specjaliści uważają, że długotrwałe stosowanie ginkgo biloba, może przyczynić się do zwiększenia ryzyka krwawień a także wystąpienia stanów mogących przerodzić się w zawał.