Zlewki znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w chemii oraz laboratoriach. Mało kto wie, że wbrew pozorom, posiadają różne rodzaje, kształty i wymiary, które są stosowane do innych celów.
Czym jest zlewka?
Zlewki to inaczej płaskodenne naczynia laboratoryjne przeznaczone do ogólnego użytku. Posiadają one najczęściej kształt cylindryczny, co oznacza, że ścianki boczne są równoległe. Nie innym kształtem jednak wyróżnia się zlewka Philipsa. Ta posiada kształt cylindra zwężającego się, dlatego też może przywodzić na myśl kolby stożkowe.
Rodzaje zlewek
Ogólnie rzecz biorąc, wyróżnia się trzy rodzaje zlewek. Różnią się one między sobą kształtami, dnem oraz – co najważniejsze – zastosowaniem. Warto je poznać.
Zlewka o średniej proporcji średnicy dna najczęściej jest stosowana do celów różnych. Mowa tutaj między innymi o przygotowywaniu roztworów, odmierzaniu objętości odmiennych substancji, a nawet przeprowadzaniu prostych reakcji oraz testów. Średnica dna ma – jak już wspomniano – średnią proporcję do wysokości ścianek. Jest to kształt najbardziej uniwersalny.
Drugim rodzaje są zlewki smukłe, które posiadają wąskie dno oraz wysokie ścianki. Tenże rodzaj najczęściej można spotkać przy miareczkowaniu.
Ostatnim rodzajem zlewek są zlewki płaskie, często określane jako krystalizatory. Ich druga nazwa wzięła się z tego, że często stosuje się je jako naczynie przeprowadzania krystalizacji właśnie, bądź do łaźni grzejnych. Te zlewki nie posiadają raczej skali. Jest ona mało spotykana.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o rodzajach zlewek to zajrzyj tutaj: https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/zlewki/