Istnieje przekonanie, że ciąża zjada matce zęby. Nic bardziej mylnego. Osłabienie zębów to efekt niewłaściwej diety i braku suplementacji witaminą D3.
Znaczenie witaminy D3 dla organizmu
Witamina D3 odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforową w organizmie, czyli przede wszystkim za mineralizację kości. Badania wykazały jej wpływ na odporność organizmu, profilaktykę nowotworową, chorób krążeniowych, wzmacnia mięsień sercowy.
Niedobór witaminy D3 w organizmie może spowodować:
• krzywicę,
• zmiękczenie kości,
• kruchość kości (częste złamania),
• wypadanie zębów,
• zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego,
• zaburzenia w funkcjonowaniu układu mięśniowego.
Witamina D3 wytwarzana jest w organizmie z prowitaminy. Następuje to pod wpływem działania promieni słonecznych UV. Wystarczy 15 minut pobytu na słońcu, by dostarczyć 80% zapotrzebowania dobowego.
Witamina D3 a ciąża
Organizm kobiet w ciąży ma większe zapotrzebowanie na niektóre witaminy i związki mineralne. Należy do nich także witamina D3. Powinna być ona suplementowana przez cały okres ciąży i karmienia piersią, zalecana wielkość to 2000 j.m na dobę. Dlaczego jest to tak ważne? To właśnie w okresie ciąży budowane są podstawy układu kostnego dziecka. W przypadku jej niedoboru dziecko pobiera ją z organizmu matki, osłabiając jej system kostny, w tym zęby. To właśnie niedobór witaminy D3 jest przyczyną wypadania zębów, a nie sama ciąża.
Jaka najlepsza jest witamina D3?
W okresie jesienno-zimowym nie mamy możliwości dostarczyć organizmowi pełnej dawki witaminy D3 i dlatego musimy suplementować ją specjalnymi preparatami. Nie zawsze konieczna jest suplementacja pełnej dawki, czasami wystarczy tylko jej uzupełnienie. Warto sięgnąć po suplementy z dodatkiem witaminy K2, która zwiększa przyswajalność D3.