Aby sprawdzić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego, przeprowadzana jest gastroskopia. Kiedy należy się na nią zgłosić?
Gastroskopia – o badaniu
Gastroskopia (inaczej panendoskopia) to badanie umożliwiające diagnostykę przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Jest wykonywane z użyciem endoskopu wprowadzanego przez usta lub nos do ciała pacjenta.
Podczas badania lekarz może:
– sprawdzić stan układu pokarmowego
– wykonać test ureazowy w kierunku Helicobacter pylori
– pobrać wycinki do dalszej analizy
– usunąć polipy i inne zmiany na śluzówce
– usunąć z przewodu pokarmowego ciało obce
– zatamować krwawienie z przewodu pokarmowego
Kiedy konieczna jest gastroskopia?
Badanie gastroskopowe wskazane jest wtedy, gdy pojawiają się niepokojące objawy i zachodzi podejrzenie schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Wskazania do badania:
– zgaga (refluks)
– bóle brzucha
– krwawienia
– częste odbijanie, wymioty
– trudności w połykaniu
– podejrzenie choroby wrzodowej
– ciało obce w przewodzie pokarmowym
Ponadto gastroskopia w Białymstoku i innych miastach jest prowadzona w celach profilaktycznych, między innymi w celu szybkiego wykrywania nowotworów.
Gastroskopia – gdzie ją wykonać?
Badanie jest refundowane przez NFZ wraz ze znieczuleniem. Minusem jest czas oczekiwania, który w przypadku wielu placówek mających podpisaną umowę z Funduszem wynosi nawet kilka miesięcy.
Pacjentom chcącym wykonać badanie jak gastroskopia Białystok daje też możliwość skorzystania z niego w placówkach prywatnych. Czas oczekiwania jest wtedy krótszy. Cena wynosi około 190-260 złotych.