Dygestorium jest rodzajem urządzenia wentylacyjnego, którego zadaniem jest ograniczanie ryzyka kontaktu pracownika laboratorium z potencjalnie niebezpiecznymi dla zdrowia oparami bądź pyłami. Dostępne są zarówno modele stacjonarne – do trwałego zespolenia z systemem wentylacyjnym, jak i urządzenia mobilne – z własnym pochłaniaczem i filtrem oczyszczającym. Gdzie działają dygestoria i co jeszcze warto wiedzieć o tym specjalistycznym sprzęcie?
Dygestorium – specjalistyczny wyciąg w służbie laboratoryjnej
Oprócz ochrony przed toksycznym oddziaływaniem lotnych substancji na organizm podczas pracy laboranta, dygestorium zabezpiecza ponadto przed zjawiskiem samozapłonu i niebezpieczeństwem pożaru lub eksplozji. Tego typu specjalistyczne urządzenia wykorzystywane są w laboratoriach chemicznych, placówkach medycznych zajmujących się badaniem materiałów biologicznych oraz w niektórych ośrodkach produkcji przemysłowej. Wśród licznej gamy dygestoriów dedykowanych do pracy ze szkodliwymi substancjami, są także wyciągi izotopowe o specjalnej konstrukcji do prac z materiałami radioaktywnymi.
Specyfika funkcjonowania i zastosowania dygestorium laboratoryjnego
Nazywane potocznie wyciągiem laboratoryjnym, dygestorium przypomina wyglądem szafę z umieszczoną na froncie szybą. Konstrukcja urządzenia pozwala na regulowanie wysokości przeszklenia – w taki sposób, aby laborant miał możliwość pracy dłońmi wewnątrz dygestorium, z jednoczesnym zapewnieniem ochrony twarzy, która znajduje się przed szybą. Na rynku można spotkać dwa rodzaje dygestorium – kanałowe, połączone sztywno przewodem z instalacją wywiewną oraz recyrkulacyjne, pozwalające na mobilne przemieszczanie urządzenia wyposażonego w specjalny filtr. Niektóre modele dygestoriów posiadają wbudowane sondy, które pozwalają na identyfikację poszczególnych gazów toksycznych i innych szkodliwych związków.